Big Families, Food, Guam, Ranting & Raving About Island Living

Reduced-Guilt Ice Cream

When my kids text me, “Mom, plz buy some ice cream on your way home! Pleeeeezzzz!” I think, “Hmmm, college education, or ice cream, college education, or ice cream?” If you live on Guam and shop off-base, you know that anything resembling creamy decadence is a sheer luxury. A typical 1.5L container of ice cream could set you back $8.99! Fortunately I have found a way to serve yummy ice cream to my familia, without staying up at night feeling guilty! Okay, if I eat some of it myself, I might still be up at night feeling guilty, but that is a whole different story.

ice-cream-700523_640

At a cost of roughly $2.70, I can make the same amount of ice cream that costs $8.99 at the market. I haven’t ventured past plain vanilla yet, but my savings tastes so good that I am feeling quite satisfied in all its simple glory.

Vanilla Ice Cream (Using a Vitamix, but a Nutri-Bullet should work too)

Ingredients

  • 1 cup (240 ml) whole milk
  • 4 cups ice cubes
  • 1/3 cup powdered milk
  • 1 cup (120 g) powdered sugar
  • 1 Tablespoon vanilla extract

Directions

  1. Place all ingredients into the Vitamix container in the order listed and secure lid.
  2. Select Variable 1.
  3. Turn machine on and slowly increase speed to Variable 10, then to High.
  4. Use the tamper to press the ingredients into the blades. In about 30 seconds, four mounds will form in the center of the mixture. Stop machine.
  5. Serve immediately

I’m sure you can try non-dairy substitutes as well. Use mint, chocolate chips, or your favorite flavor to make it your own special treat. You know I’ll be throwing ripe mango in once the season is in full swing! Substitute maple syrup, or honey for the powdered sugar. Use a fresh vanilla bean instead of extract. If serving later, pre-portion ice cream into bowls and place in the freezer. Allow bowls to sit out 5 minutes before serving. If your frozen dessert is not setting up well, just add more ice cubes (or frozen bananas:) to your blend. 

I’d love it if you’d share a tip about how you enjoy a treat without breaking the bank.

Advertisements